آموزشراهنمای مسافرت

آشنایی با اصطلاحات فرودگاهی

با اصطلاحات رایج و پرکاربرد فرودگاهی آشنا شوید

برای سفر راه‌های متفاوتی وجود دارد. می‌توانید از ماشین، اتوبوس، قطار، کشتی و هواپیما استفاده کنید. اما سفر با هواپیما آسان‌ترین و ایمن‌ترین روش سفر است و به همین دلیل بسیاری از مسافران برای سفر هواپیما را انتخاب می‌کنند. اما اگر به سفر با هواپیما علاقه دارید نیازمند این هستید که با برخی اصطلاحات فرودگاهی نیز آشنایی داشته باشید در غیر این صورت پس از ورود به فرودگاه و یا هواپیما گیج و سردرگم خواهید شد. فرقی نمی‌کند که به سفر خارجی می‌روید یا داخلی، اصطلاحات فرودگاهی معمولا در هر دو نوع سفر یکسان است و لازم است که قبل از سفر با هواپیما با آن‌ها آشنایی داشته باشید.

ایرلاین (Airline)

واژه ایرلاین را در زندگی روزمره زیاد شنیده‌اید و در سفر با هواپیما قطعا با این اصطلاح  برخورد خواهید کرد. ایرلاین یکی از پرکاربردترین اصطلاحات هواپیمایی است و به شرکتی اطلاق می‌شود که صاحب هواپیما است. ایرلاین معادل انگلیسی شرکت هواپیمایی است و معمولا در کنار نام آن شرکت آورده می‌شود.

ترمینال (terminal)

یکی دیگر از اصطلاحات فرودگاهی که حتما در سفر با هواپیما با آن مواجه خواهید شد ترمینال است. در واقع ترمینال ساختمانی در فرودگاه است که مسافران برای سوار و پیاده شدن از هواپیما از آن استفاده می‌کنند.

فلایت (Flight)

فلایت همان پروازی است که میان مبدا و مقصد صورت می‌گیرد. هر پرواز شماره مخصوص به خود را دارد که برای دریافت اطلاعات پرواز مورد نیاز است.

اصطلاحات فرودگاهی

لانگ هال فلایت (Long-haul flight)

Long-haul flight یا پروازهای دوربرد به پروازهایی گفته می‌شود که مسافت آن‌ها طولانی است. به عنوان مثال پرواز نیویورک به سیدنی پروازی دوربرد محسوب می‌شود.

اِرایوِل (Arrival)

اصطلاحات فرودگاهی

Arrival یکی از اصطلاحات فرودگاهی است که برای پروازهای ورودی استفاده می‌شود. زمانی که هواپیما به فرودگاه می‌رسد، احتمالا خانواده و یا دوستانتان به استقبال شما خواهند آمد. ارایول همان جایی است که با آن‌ها در فرودگاه ملاقات خواهید کرد. معمولا تابلویی با عنوان Arrival Board در فرودگاه وجود دارد که نشان می‌دهد چه پروازهایی در چه زمان‌هایی به مقصد می‌رسند.

دیپارچِر (Departure)

اصطلاحات فرودگاهی

در مقابل پروازهای ورودی، پروازهای خروجی قرار دارند. Departure به پروازهایی گفته می‌شود که از فرودگاه خارج می‌شوند. هنگامی که برای سفر آماده می‌شوید باید تا زمان سوار شدن به هواپیما وقتتان را در سالن استراحت یا departures lounge سپری کنید. برای پروازهای خروجی نیز مانند پروازهای ورودی، تابلویی با عنوان Departures Board وجود دارد که زمان انجام پروازها را در فرودگاه نشان می‌دهد.

چک-این (Check in)

اصطلاحات فرودگاهی

چک-این یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین اصطلاحات فرودگاهی است. چک-این زمانی است که شما رسیدن خود به فرودگاه را به اطلاع ایرلانی که با آن پرواز خواهید داشت، می‌رسانید. در کانتر چک-این بار و مدارکتان را به مامور ویژه ایرلاین تحویل می‌دهید. مامور ایرلاین مدارک شما را بررسی کرده و برای شما کارت پرواز صادر می‌کند.

بُرد (Board)

برد به معنی سوار شدن به هواپیما است.

بُردینگ پَس (Boarding pass)

اصطلاحات فرودگاهی

پس از اینکه به فرودگاه مراجعه نمودید و چمدان و بارتان را تحویل کانتر ایرلاینی دادید که قصد سفر با آن را دارید و به این ترتیب ایرلاین را از حضور خود در فرودگاه مطلع کردید، کارتی با عوان کارت پرواز به شما داده می‌شود که در آن اطلاعات پرواز از قبیل مبدا، مقصد، شماره پرواز، شماره گیت، شماره صندلی و زمان حرکت هواپیما نوشته شده است. این کارت در حقیقت مجوز شما برای ورود به هواپیما است.

بردینگ تایم (Boarding time)

بردینگ تایم به زمانی گفته می‌شود که مسافران اجازه ورود به هواپیما را خواهند داشت.

بوکینگ (Booking )

اصطلاحات فرودگاهی

یکی از پرکاربردترین اصطلاحات فرودگاهی که در زمان خرید بلیط هواپیما با آن زیاد مواجه می‌شوید اصطلاح Book است. هنگامیکه بلیطی را بوک می‌کنید بدین معنا است که بلیط هواپیما را به مقصد مورد نظر رزرو کرده‌ و هزینه آن را نیز پرداخت نموده‌اید.

اکونومی کِلَس (Economy class)

حتما هنگام خرید بلیط هواپیما با این عبارت مواجه شده‌اید. بیزینس کلاس در حقیقت نوع صندلی و مکانی است که در هواپیما برای خود رزرو می‌کنید. بیشتر افرادی که با هواپیما سفر می‌کنند معمولا این نوع کلاس پروازی را انتخاب می کنند. قیمت بلیط اکونومی کلاس ارزان‌ترین قیمت را در میان کلاس‌های پروازی هواپیما دارد.

بیزینس کِلَس (Business class)

اصطلاحات فرودگاهی

نوع دیگری از کلاس پروازی که هنگام خرید بلیط هواپیما با آن مواجه خواهید شد بیزینس کلاس است. معمولا کسانی که با مقاصد تجاری سفر می‌کنند به دلیل کلاس پروازی بالا و خدماتی که ارائه می‌کنند، این نوع کلاس پروازی را انتخاب می‌کنند. صندلی‌های بخش بیزینس کلاس در قسمت جلویی هواپیما قرار دارند و بلیط‌های آن‌ها نیز به مراتب گران‌تر از بلیط‌های عادی هستند.

فرست کِلَس(First class)

فرست کلاس گران‌ترین بخشی است که به صندلی‌های هواپیما اختصاص داده می‌شود. در بخش فرست کلاس هواپیما علاوه بر ارائه خدمات ویژه پروازی، به راحتی می‌توانید در فضای میان صندلی‌ها جابجا شوید و صندلی‌های فرست کلاس بزرگ‌تر و راحت‌تر از سایر صندلی‌های هواپیما هستند.

کری آن لاگِیج (Carry on luggage)

اصطلاحات فرودگاهی

کری آن لاگیج در حقیقت همان کیف دستی کوچکی است که می‌توانید هنگام سوار شدن به هواپیما با خود به داخل کابین هواپیما ببرید. معمولا اندازه این کیف‌ها نباید از ابعاد خاصی تجاوز کند و وزن آن‌ها نیز نباید از ۸ کیلوگرم بیشتر شود.

اُوِرسایزد بَگِیج/ اُوِروِیت بَگِیج (Oversized baggage/Overweight baggage)

هنگام سفر با هواپیما هر مسافری مجاز به حمل میزان باری است که ایرلاین مورد نظر تعیین کرده. بنابراین اگر میزان بارتان از مقدار تعیین شده بیشتر باشد و یا وسیله‌ای سنگین همراهتان حمل می‌کنید در کانتر چک این باید برای حمل بار، هزینه اضافی به ایرلاین پرداخت کنید.

لاگیج استوریج (luggage storage)

اگر چند ساعتی در فرودگاه هستید و یا هواپیمایتان در فرودگاهی توقف کرده است (استاپ اوور) و می‌خواهید بارهایتان را به فرودگاه بسپارید می‌توانید از بخش لاگیج استوریج فرودگاه و یا همان بخش امانات استفاده کنید.

لاست اند فاند (lost and found)

اصطلاحات فرودگاهی

گاهی ممکن است اشیاء و یا چمدان خود را در فرودگاه گم کنید. برای یافتن اشیاء گم شده خود می‌توانید به بخش لاست اند فاند مراجعه کنید. اینجا همان جایی است که اشیاء گم شده و پیدا شده را به آن تحویل می‌دهند.

کانوِیور بلت/کروسِل/بَگِج کلیم (Conveyor belt/carousel/baggage claim)

زمانیکه هواپیمای شما به فرودگاه می‌رسد، بارها و چمدان‌هایتان روی نوار نقاله‌ و یا به اصطلاح ریلی به گردش درمی‌آیند که به آن Conveyor belt می‌گویند.

کاستِمز (Customs)

اصطلاحات فرودگاهی

قبل از اینکه اجازه ورود به کشوری دیگر به شما داده شود باید از بخشی به نام کاستمز یا همان گمرک فرودگاه عبور کنید. در این بخش از فرودگاه بار و لباس‌هایتان بررسی می‌شود تا مطمئن شوند وسیله‌ای غیرقانونی مانند اسلحه، دارو و یا پول خیلی زیاد با خود حمل نمی‌کنید.

فِرَگیل (Fragile)

گاهی اوقات هنگام سفر وسایلی با خودتان حمل می‌کنید که شکستنی و یا آسیب پذیر هستند. در چنین مواقعی می‌توانید برچسبی با عنوان Fragile به معنی شکستنی روی کیف و چمدان‌هایتان نصب کنید تا ماموران خدمات هواپیمایی هنگام حمل آن‌ها دقت بیشتری نمایند.

گِیت (Gate)

اصطلاحات فرودگاهی

گیت یکی از اصطلاحات فرودگاهی است که هنگام مراجعه به فرودگاه حتما با آن مواجه خواهید شد. در سالن‌های استراحت فرودگاه تعدادی در یا گیت خروج وجود دارد که هر کدام به پرواز متفاوتی منتهی می‌شوند. برای سوار شدن به هواپیما ابتدا باید از گیت‌های خروجی عبور کنید.

آیدِنتیفیکِیشِن (Identification)

اطلاعات شناسایی یا Identification که با نام اختصاری ID نیز شناخته می شود همان مدارک رسمی از جمله پاسپورت و کارت ملی هستند که هویت شما را نشان می‌دهند. هنگام پروازهای خارجی باید پاسپورت و در پروازهای داخلی حتما باید کارت ملی همراه داشته باشید.

لیکوئیدز (Liquids)

اصطلاحات فرودگاهی

به هر جسم مایعی مثل بطری آب و یا شیشه عطر Liquids گفته می‌شود. تمامی فرودگاه‌ها از ورود مسافرانی که بیشتر از ۱۰۰ میلی لیتر مایعات با خود حمل کنند، جلوگیری خواهند نمود. همچنین تمامی مایعاتی که با خود به داخل هواپیما می‌برید باید در پوششی پلاستیکی قرار گرفته باشند.

آن تایم (On time)

هنگامی که در فرودگاه می‌خواهید وضعیت پرواز خود را بررسی کنید کافی است به نمایشگر زمان پروازها یا همان departures board نگاهی بیندازید. در این نمایشگر الکترونیکی می توانید تمام اطلاعات پرواز را مشاهده کنید. در این صفحه نمایشگر همچنین به شما گفته خواهد شد که پروازتان به موقع On time و یا با تاخیر انجام می‌شود.

دیلِی (Delay)

اصطلاحات فرودگاهی

این اصطلاح که یکی از اصطلاحات فرودگاهی رایج است در مقابل پروازهای آن تایم و زمانی به کار می‌رود که پروازتان تاخیر داشته باشد. تاخیر هواپیما ممکن است به دلیل شرایط نامساعد جوی، ترافیک هوایی و یا نقص فنی در هواپیما ایجاد شود.

کنسلد (cancelled)

مطمئنا این واژه را بارها شنیده‌اید. این اصطلاح پرکاربرد زمانی به کار می‌رود که پروازتان لغو و یا کنسل شده باشد و معمولا با رنگ قرمز در صفحه نمایشگر و یا همان تابلو اطلاعات پرواز نشان داده می‌شود.

وان وِی (One-way)

زمانیکه هنگام خرید بلیط هواپیما درخواست بلیط یکطرفه یا One-way می‌کنید بدین معنا است که نمی‌خواهید به مبدا سفر خود بازگردید و یا زمانی برای بازگشت انتخاب نکرده‌اید. در مقابلِ این بلیط، return ticket یا همان بلیط برگشت وجود دارد. اگر می‌خواهید هر دو بلیط رفت و برگشت را یکجا خریداری کنید به این نوع بلیط Round-trip ticket گفته می‌شود.

استاپ اُور (Stopover/ layover)

اگر پروازتان دور برد است، قبل از رسیدن به مقصد، معمولا باید توقفی کوتاه در کشوری دیگر داشته باشید. به این توقف Stopover یا layover گفته می‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − چهار =

دکمه بازگشت به بالا