ایرلاین هاایرلاین های ایران

هما – هواپیمایی ملی ایران | ایران ایر

هواپیمایی ملی ایران در اسفندماه سال ۱۳۴۰ با ادغام دو شرکت قدیمی هواپیمایی ایرانین ایرویز و پرشین ایرویز تاسیس شد و از فروردین ماه سال ۴۱ شروع به کار کرد. این هواپیمایی که بیش از نیم قرن با پرچم ایران فعالیت کرده در این مدت فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشته است. هواپیمایی ایران ایر، رشد قابل توجهی در سال‌های ابتدایی داشت و پس از انتقلاب اسلامی نیز، علی رغم تحریم‌های غربی، متوقف نشد. در سال‌های اخیر با بستن قراردادهای بزرگ خرید هواپیما، با شرکت‌های ایرباس، بوئینگ و ATR اقدام به نوسازی ناوگان هوایی خود کرده است.

هواپیمایی ملی ایران

تاریخچه ایران ایر

در طول فعالیت هما، دو دهه اول فعالیت هواپیمایی ایران ایر را باید یکی از پرافتخارترین دوره‌های این هواپیمایی دانست. خرید هواپیماهای جت بویینگ و همچنین خرید هواپیمای ایرباس که ایران ایر را به عنوان اولین بهره‌بردار ایرباس معرفی می‌کرد، همه در سال‌های ۱۳۴۴ تا ۱۳۵۶ روی داد. پروازهای بدون توقف زیاد به شهرهای اروپایی و پرواز به نیویورک در آمریکا که تنها با یک توقف در لندن انجام می‌شد، عنوان طولانی‌ترین خط هوایی بدون توقف جهان را نصیب ایران ایر کرد. در این سال‌ها روند رو به رشد ایران ایر به سرعت طی می‌شد به‌طوریکه هما به عنوان یکی از روبه‌رشدترین شرکت‌های هواپیمایی در جهان شناخته شد. استفاده از هواپیماهای جدید و مدرن در ناوگان این شرکت، هواپیمایی ایران ایر را به عنوان یکی از ایمن‌ترین ایرلاین های جهان معرفی کرد.

هواپیماهای ایران ایر

ناوگان هواپیمایی ایران ایر در حال حاضر ۴۳ هواپیمای ایرباس، فوکر و ام دی در اختیار دارد و با سفارش ۱۱۸ هواپیمای ایرباس و ای تی آر پس از برجام و رفع تحریم‌ها، یکی از بزرگترین قراردادهای هواپیمایی در تاریخ این صنعت در جهان را رقم زده است. برخی از هواپیماهای قراردادهای جدید تاکنون تحویل گرفته شده‌اند و در خطوط پروازی داخلی و خارجی به کار گرفته می‌شوند. ایرباس های جدید اغلب در پروازهای خارجی و هواپیماهای ای تی آر در مسیرهای کوتاه داخلی فعالند. ایران ایر همچنین در آستانه نهایی کردن خرید هواپیما از شرکت بوئینگ نیز قرار دارد تا با تجهیز ناوگان هواپیمایی خود با هواپیماهای جدید، نسل‌های قدیمی این وسیله نقلیه غول پیکر را کنار بگذارد.

پروازهای ایران ایر

هواپیمایی ملی جمهوری اسلامی ایران، در طول روز پروازهای بسیاری به مقاصد داخلی و مقاصد خارجی دارد. پروازهای داخلی ایران ایر از فرودگاه مهرآباد و پروازهای خارجی این هواپیمایی از فرودگاه امام خمینی انجام می شود.

هواپیمایی ملی ایران

پروازهای داخلی ایران ایر

هما، به عنوان بزرگترین هواپیمایی ایران، به تمامی کلان شهرهای ایران و بسیاری از شهرهای کوچک پرواز دارد. پرواز به شهرهای بزرگ روزانه و شهرهای کوچک هفتگی است.

پروازهای خارجی ایران ایر

ایران ایر همه روزه پروازهای خارجی زیادی از فرودگاه امام خمینی به مقصد بسیاری از شهرهای اروپایی و آسیایی دارد؛ شهرهایی از جمله استانبول، آنکارا، مسکو، لندن، میلان، رم، استکهلم، هامبورگ و گوتنبرگ.

کلاس های پروازی ایران ایر

کلاس های پروازی ایران ایر به دو بخش اکونومی و هما کلاس تقسیم می شود که هر کدام از این کلاس ها نیز دسته بندی های متفاوتی درون هر کلاس دارند.

کلاس اکونومی

در این کلاس پروازی ۶ کلاس L، N، M، Q، V، Y با نرخ‌های متفاوت تعریف شده است که در هر کلاس میزان وزن بار مجاز برای پروازهای داخلی و خارجی متفاوت است.

کلاس اکونومی مدت اعتبار بار مجاز پرواز داخلی بار مجاز پرواز خارجی
L ۱ ماه ۲۰ کیلوگرم ۳۰ کیلوگرم
N ۱ ماه ۲۰ کیلوگرم ۳۰ کیلوگرم
M ۱ ماه ۲۰ کیلوگرم ۳۰ کیلوگرم
Q ۳ ماه ۲۰ کیلوگرم ۳۰ کیلوگرم
V ۱ ماه ۲۵ کیلوگرم ۳۰ کیلوگرم
Y ۱ ماه ۳۰ کیلوگرم ۳۵ کیلوگرم

 

هواپیمایی ملی ایران

هما کلاس

هما کلاس نام همان بیزنس کلاس ایران ایر است که امکانات و راحتی بیشتری در پرواز برای مسافران فراهم می‌کند. وزن بار مجاز در پروازهای خارجی هما در هما کلاس با پروازهای داخلی متفاوت است و برای دارندگان کارت نقره‌ای و کارت طلایی نیز اضافه‌بار رایگان درنظر گرفته شده است.

هما کلاس مدت اعتبار بار مجاز پرواز داخلی بار مجاز پرواز خارجی
I ۳ ماه ۳۰ کیلوگرم ۴۰ کیلوگرم
C ۱ سال ۳۰ کیلوگرم ۴۵ کیلوگرم
J ۱ سال ۳۵ کیلوگرم ۵۰ کیلوگرم

 

میزان وزن مجاز در کلاس های پروازی هما متغیر است و وزن های اعلام شده برای کلاس های پروازی همیشه به صورت ذکر شده و ثابت نیست. اطلاع دقیق از کلاس های پروازی و حداکثر وزن مجاز بار زمان خرید بلیط ممکن است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × سه =

دکمه بازگشت به بالا