آموزشاخبار و اطلاعات ترکیه

نحوه رجیستر کردن گوشی در ترکیه | اقامت در کشور ترکیه

نحوه رجیستر کردن گوشی در ترکیه | اقامت در کشور ترکیه

نحوه رجیستر کردن گوشی در ترکیه

در کشور ترکیه نیز مانند ایران با هدف کنترل بازار خرید فروش و جلوگیری از قاچاق گوشی تلفن همراه، طرح رجیستری اجرایی شده است. بنابراین چنانچه عازم ترکیه هستید و قصد اقامت طولانی مدت در این کشور را دارید، لازم است قوانین مرتبط با رجیستر کردن گوشی در ترکیه را بدانید. شما به عنوان یک مسافر می توانید تا ۳ ماه بعد از تاریخ ورود به ترکیه از گوشی همراه خود، بدون مشکل استفاده کنید. اما برای استفاده بیش از ۳ ماه، لازم است گوشی خود را رجیستر کنید. در صورت عدم رجیستر کردن، گوشی شما پس از مهلت قانونی از دسترس خارج شده و حتی دیگر قابل رجیستر کردن هم نخواهد بود.

به این نکته توجه داشته باشید که هر شخص با پاسپورت خود فقط یک گوشی در طول ۳ سال می تواند رجیستر کند. ضمنا برخی از موبایل فروشان ترکیه با درخواست مبالغی بسیار پایین تر و تغییر سخت افزاری گوشی سعی در دور زدن سیستم رجیستری را دارند. ایران ترکیه این مورد و راه های مشابه را جدا توصیه نمی کند.

هزینه رجیستر کردن گوشی در ترکیه

هزینه رجیستر کردن گوشی در ترکیه طبق اخرین تغییرات قانونی، ۱۸۳۸ لیر است. این رقم ثابت است و اصلا به نوع و مدل گوشی بستگی ندارد. با توجه به هزینه بالای رجیستری، خرید یک گوشی جدید داخل خاک ترکیه می تواند فکر بهتری باشد. با این حال از آنجایی که قیمت گوشی در ترکیه از ایران گرانتر است، ممکن است گاهی برای مدل های بالاتر، رجیستر کردن هزینه کلی کمتری برایتان داشته باشد.

مراحل رجیستر کردن گوشی در ترکیه

حالت اول: با کارت اقامت

حالت اول در صورتی است که شما کارت اقامت دارید. در این حالت با همراه داشتن اصل پاسپورت و کارت اقامت خود، به یکی از دفاتر پست مرکزی (ptt) رفته و درخواست رمز دولت الکترونیک (e-devlet) کنید. سپس از طریق رمزی که دریافت کردید وارد سایت دولت الکترونیک بشوید. در بخش رجیستر گوشی، اطلاعات خود را وارد کرده، ۱۸۳۸ لیر هزینه رجیستری را پرداخت و گوشی خود را ثبت نمایید.

حالت دوم: بدون کارت اقامت

حالت دوم در صورتی است که شما کارت اقامت ترکیه را ندارید. در این حالت ابتدا باید به اداره مالیات رفته و کد مالیاتی دریافت کنید. از طریق کد مالیاتی خود مبلغ ۱۸۳۸ لیر، هزینه رجیستری را بپردازید. سپس با همراه داشتن رسید پرداخت، اصل و تصویر آخرین مهر ورودتان به خاک ترکیه و کد IMEI گوشی خود، به یکی از دفاتر رسمی ترکسل، ترک تلکام و یا ودافون رفته و گوشی خود را ثبت نمایید.

نکته آخر

نکته آخر آنکه در صورتی که گوشی خریداری شده از ایران خود را در ترکیه رجیستر نمایید، در واقع دیگر برای استفاده از این گوشی در خاک دو کشور ایران و ترکیه مشکلی نخواهید داشت. این در حالی است که اگر گوشی جدیدی از ترکیه خریداری کنید، اگر روزی قصد استفاده همیشگی از آن را در ایران داشته باشید، اینبار باید هزینه رجیستری گوشی در ایران را بپردازید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا